Odzyskiwanie długów – jak to działa?

Jakiś czas temu pożyczyłeś koledze 200 zł. Umówiliście się, że odda Ci pieniądze w przeciągu miesiąca. Po pewnym czasie zdałeś sobie sprawę, że termin spłaty dawno już minął. Jak się w takiej sytuacji zachować? Odzyskiwanie długów nie jest procesem łatwym, ale przy odrobinie konsekwencji osiągniesz swój cel. Sprawdź, jak to działa – zarówno przy sprawach prywatnych, jak i w dużych instytucjach.

Wszystko zależy od tego, jak osoba zadłużona się wobec Ciebie zachowuje. Jeżeli nie unika kontaktu, są dwie możliwości: albo pamięta o długu i lada moment Ci go spłaci, albo… „zapomniała”, że jest winna pieniądze.

W takiej sytuacji wystarczy spokojnie porozmawiać i przypomnieć, że najwyższy czas na spłatę zadłużenia. Natomiast gorzej jest w momencie, gdy dłużnik unika kontaktu pomimo Twoich prób przypomnienia lub wciąż przekłada termin spłaty. Jak sobie wtedy poradzić?

Droga polubowna

Na samym początku warto spróbować się dogadać. Czasami powodem opóźnienia w spłacie może być trudniejsza sytuacja finansowa, przejściowe problemy czy utrata pracy. Dlatego na samym początku po prostu spotkajcie się; wtedy będziesz miał okazję, by spokojnie (lecz stanowczo) umówić termin spłaty. Czasami bardzo dobrym rozwiązaniem na odzyskiwanie długów jest umożliwienie zadłużonej osobie rozłożenia zobowiązania na raty. Perspektywa konkretnego planu na spłatę jest często dużą motywacją do uregulowania należności.

Windykacja instytucji

Odzyskiwanie długów nie dotyczy tylko prywatnych osób. Windykować mogą też duże instytucje, takie jak na przykład banki czy telefonie komórkowe. Bardzo często zdarza się, że firmy zlecają zarządzanie wierzytelnościami profesjonalistom. W Polsce największą taką instytucją jest Grupa KRUK. Spółka ta zajmuje się windykacją banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz firm z sektora FMCG, jak czytamy na stronie internetowej www.kruksa.pl.

Niezależnie od tego, która forma windykacji Cię dotyczy, pamiętaj o starej prawdzie wierzyciela. Zasada ta brzmi: im szybciej, tym lepiej. Im szybciej więc podejmiesz działania mające na celu zwrócenie Twojego długu, tym lepiej dla Ciebie, Twoich nerwów i finansów.