Kruk Firma windykacyjna – jak działa?

Przez część wychwalane za pomoc w zadłużeniu, przez innych nie darzone sympatią ze względu na częste próby kontaktu. Firmy windykacyjne – jak naprawdę działają? Co jest ich prawdziwym celem i co robią, by doradzić, jak wyjść z zadłużenia? Dzisiaj chciałabym powiedzieć parę słów o działalności takich firm. Jako swoiste studium przypadku wybrałam największą firmę windykacyjną w Polsce, jaką jest Firma KRUK.

Firma KRUK – cele i działalność

Firma windykacyjna KRUK funkcjonuje na polskim rynku od 1998 roku. Obecna jest nie tylko w Polsce,  ale także w Rumunii, Niemczech, Czechach i Słowacji. Jak piszą na swojej stronie internetowej (www.kruksa.pl), ich główną misją jest „straży norm społecznych i prawnych, które nakazują regulować swoje zobowiązania”[1]. Brzmi nieco utopijnie? Zależy jak na to spojrzeć. Fakt, jako firma windykacyjna muszą dochodzić długów i kontaktować się z ludźmi (słynny „list od KRUKa”). Dla kogoś, kto boryka się z wysokimi długami, z pewnością nie jest to przyjemne. Ale z drugiej strony – czasami osoby zadłużone nawet nie wiedzą, że mają tak duży problem finansowy. Albo uważają, że mają już przedawniony dług, albo w ogóle chowają głowę w piasek. Na pewno przydałaby im się jakąś pomoc, prawda? W takim świetle wcale nie wydaje się to takie złe, co robi KRUK. Windykacja nigdy nie jest przyjemna, ale w dalszej perspektywie jest konieczna, jeśli chcemy wyjść z długów.

kruk

Firma KRUK – pomagają?

OK, to wiemy już, jakie KRUK ma cele i misję. Teraz – jak w praktyce wygląda ich działanie? Ponownie, na swojej stronie internetowej Firma KRUK pisze, że jej działalność charakteryzuje unikatowa droga pro-ugodowa. Co to oznacza? Podam przykład. Pani Zosia zadłużyła się z powodu niepłaconych rat za sprzęt AGD. Myślała, że ma przedawniony dług, ale oczywiście tak nie było. Dostała list od KRUKa. Zaufała swojej intuicji, odpowiedziała na powiadomienie i spotkała się z doradcą terenowym. Dzięki temu udało się jej dogadać i skorzystać z rozłożenia długu na wygodne dla niej raty. Taką metodę zaproponował sam KRUK. Windykacja polubowna jest bowiem rozwiązaniem, które Firma praktykuje najczęściej. Co dalej z naszą panią Zosią? Dzięki umiejętnemu oszczędzaniu i determinacji po jakimś czasie udało jej się spłacić wszystkie raty i wyjść na prostą.

Firma KRUK – opinie

Żeby uzupełnić mój tekst szerszymi opiniami mogę odesłać do opinii klientów o Kruku na ich stronie internetowej. A jak kogoś nie przekonują te wpisy, to polecam zupełnie obiektywny blog, który znalazłam w sieci, przygotowując się do napisania tego tekstu. Moj-dlug.pl to blog z różnymi historiami ludzi, którzy wyszli z zadłużenia. Jest też parę (pozytywnych!) opinii o KRUKu.

Mam nadzieję, że mój tekst rzucił nieco światła na sposób funkcjonowania firm windykacyjnych. Warto takie rzeczy wiedzieć w momencie, gdy nie wiemy, jak wyjść z zadłużenia. A nuż ktoś z Was zwróci się o pomoc do takej Firmy? Powodzenia!

 

[1] http://pl.kruk.eu/o-firmie/misja-i-wartosci/ [dostęp: 5.11.2014].

One Comment