Co to jest pozytywna informacja gospodarcza?

Skuteczne zawieranie wielu transakcji, m.in. związane z prowadzeniem firmy, jest w dużym stopniu uzależnione od terminowych spłat różnych zobowiązań. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się różne formy zbierania przydatnych informacji na temat kontrahentów i klientów.

 

Korzystają konsumenci

Jednym z takich źródeł wiedzy jest tak zwana pozytywna informacja gospodarcza. Czym jest taka informacja? To przede wszystkim potwierdzenie terminowego regulowania różnego rodzaju należności. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych, których wiarygodność finansowa może zostać udokumentowana przez rzetelne opłacanie zobowiązań.

Pozytywna informacja gospodarcza może być bardzo pomocna w wielu sytuacjach. Z punktu widzenia przedsiębiorcy stanowi istotne źródło informacji na temat osób, z którymi zawiera różne umowy. Dla konsumenta często oznacza dokonywanie różnych transakcji na bardziej korzystnych warunkach. Pozytywny wpis można otrzymać między innymi za systematyczne opłacanie zobowiązań takich jak czynsz w spółdzielni mieszkaniowej, rachunki za multimedia, czy raty za zakupy.

 

Korzystają usługodawcy

Warto pamiętać o tym, że banki oraz firmy świadczące różne usługi mają swobodny dostęp do tego typu informacji i mogą bez większych problemów sprawdzić swojego klienta przed podpisaniem z nim umowy.

Nie da się ukryć, że formy informacji, takiej jak pozytywna informacja gospodarcza lub lista dłużników, są bardzo przydatne. Dlatego korzysta z nich coraz więcej firm. W związku z tym warto jest zadbać o to, żeby zbierać jak najwięcej korzystnych wpisów. Dzięki temu można przede wszystkim znacznie poprawić swoją wiarygodność finansową, co daje wiele możliwości, np. możliwość zawierania umów na lepszych, bardziej opłacalnych zasadach.