Kredyty walutowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Historie „frankowiczów” co chwile przewijają się w mediach i stawiają w negatywnym świetle banki oraz kredyty hipoteczne walutowe. Możliwa jest też do otrzymania pożyczka w walucie obcej na dowolny cel. Ale czy faktycznie trzeba się bać takich kredytów?

Czym jest kredyt walutowy?

Ogólnie można wyróżnić dwa kredyty hipoteczne walutowe: rzeczywisty kredyt walutowy – wypłacany i spłacany w walucie obcej oraz denominowany kredyt walutowy – wypłacany w walucie obcej, ale spłacany w złotówkach. Kredyty walutowe najczęściej przyznawane są w euro i frankach szwajcarskich.

Jeśli zapis w umowie nie stanowi inaczej zawsze kredyt walutowy można przewalutować na złotówki. Uwzględnia się wtedy różnice kursowe, inne czynniki zmienne i wylicza kwotę pozostałą do spłaty w pln. Dalej kredyt spłacany jest w ratach w złotówkach.

Różnice między kredytem w pln a w walucie obcej

Przede wszystkim banki udzielające takich kredytów muszą informować o ryzyku walutowym. Jest ono dość wysokie jak widać na przykładzie osób, które choćby 5 lat temu wzięły taki kredyt we frankach szwajcarskich. Ale za to oprocentowanie takich kredytów jest niższe o kilka % – obliczane jest ono na podstawie stóp LIBOR i EURIBOR. W kredytach złotówkowych brany jest pod uwagę WIBOR. Jednak, aby dostać kredyt w walucie obcej, trzeba mieć większą zdolność kredytową niż przy chęci pożyczenia takiej samej kwoty w złotówkach.

Jak więc widać banki coraz częściej rezygnują z udzielania kredytów walutowych, ale mimo wszystko osoby, które mają już taki kredyt otrzymały go na bardziej korzystnych warunkach niż osoby w tym samym okresie czasu wnioskujące o kredyt złotówkowy. Mimo podniesienia się wartości walut te osoby nadal mają tańszy kredyt niż jakby brały go w złotówkach.