Jak nauczyć oszczędzania swoich rodziców?

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo pożądaną umiejętnością. Przydaje się ono w życiu codziennym, ponieważ pozwala na wprowadzenie harmonii i ładu, jeśli chodzi o domowy budżet. Gdy posiada się duże oszczędności, nie straszne są nam nagłe, wcześniej nieplanowane wydatki lub duże inwestycje. Bardzo wiele mówi się o nauce oszczędzania dzieci przez rodziców, nadal jednak mało się słyszy o nauce oszczędzania rodziców przez dzieci. Jest to szczególnie ważne, gdy rodzice się starzeją i przechodzą na emeryturę

Dlaczego należy zwrócić uwagę na wydatki rodziców?

Warto jest uświadomić sobie, że po przejściu rodziców na emeryturę lub w związku z pojawieniem się  w pewnym wieku różnego rodzaju schorzeń, które trzeba leczyć, dostępne przez nich wolne co miesiąc środki stają się niższe. Dlatego dla dobra naszych rodziców warto jest zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wydają oni pieniądze. Dzięki temu uchronimy ich i siebie przed konsekwencjami zadłużania się.

W jaki sposób można przekonać rodziców do oszczędzania?

Istnieje sposób na przekonanie rodziców, że warto jest oszczędzać. Jeśli zauważymy, że zaczynają mieć oni problemy finansowe, warto jest zaprosić ich do siebie, wziąć kartkę i długopis i wspólnie rozpisać zestawienie stałych miesięcznych wydatków. Osoby starszej daty mogą mieć bowiem problem z samodzielnym oszacowaniem swoich wydatków ze względu na braki w wykształceniu lub liczne schorzenia. Gdy lista wydatków będzie już gotowa można im podpowiedzieć, z których wydatków warto jest zrezygnować, które zminimalizować i w czym jesteśmy im w stanie pomóc. Bardzo istotne jest poruszenie kwestii swoich wydatków. Części rodziców wydaje się, że ich dzieci posiadają nieograniczone dochody i oszczędności i dzięki temu mogą sobie pozwolić na szaleństwa zakupowe. Rzeczywistość nie bywa często taka różowa i prócz wydatków na jedzenie i na mieszkanie, dochodzą często także liczne wydatki na dzieci. Uświadomienie rodziców co do dokładnych wydatków miesięcznych oraz tego, że nie będziemy ich w stanie ratować z każdej opresji finansowej, jest bardzo ważne. Kluczowa jest rozmowa i przekazanie sobie nawzajem całej prawdy o finansach. Wzbudzi to w rodzicach zaufanie do nas i pozwoli się w tej kwestii otworzyć.