Pozytywna historia kredytowa – jak ją budować?

Historia kredytowa świadczy o tym, czy jesteś wiarygodnym lub niewiarygodnym płatnikiem. Jeśli planujesz wziąć kredyt lub zrobić zakupy na raty, pamiętaj o tym, że będziesz sprawdzony w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Dlatego warto zadbać o swoją historię kredytową i sukcesywnie budować wizerunek rzetelnego płatnika. Oto 3 praktyczne porady, jak zrobić.

Daj się poznać jako rzetelny płatnik

Jeśli do tej pory nie zdarzyło Ci się zrobić zakupów na raty lub wziąć kredytu, BIK nie posiada o Tobie żadnych informacji. Paradoksalnie nie jest to dla Ciebie korzystna sytuacja, bo nie ma dowodów na to, że regularnie spłacasz zobowiązania. Jak temu zaradzić? To proste:

  • kup na raty drobny produkt, np. suszarkę, mikser itp., i regularnie spłacaj raty;
  • załóż kartę kredytową;
  • ustal limit na koncie, ponieważ jest on uważany przez banki za zobowiązanie kredytowe.

W ten sposób zbudujesz swoją pozytywną historię kredytową. Traktuj to jako krok do celu, czyli do uzyskania wysokiego scoringu BIK.

Nie przekraczaj terminów

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić w trakcie budowania swojej historii kredytowej, jest przekroczenie terminu spłaty raty. Jeśli jednak nie uda Ci się uregulować zobowiązania na czas, staraj się to zrobić jak najszybciej. Każdy dzień jest na wagę złota! Pokaż w BIK, że Twoja historia kredytowa mówi o Tobie same pozytywne rzeczy. Terminowość i rzetelność to bardzo ważne cechy kredytobiorcy, a banki zwracają na to uwagę.

Unikaj poręczeń kredytów

Ostrożnie podchodź do wszelkich próśb poręczania kredytów, np. kogoś z rodziny czy znajomych. Dlaczego? Pamiętaj, że jeśli osoba, której poręczasz kredyt, nie spłaci zobowiązania, obowiązek ten spada na Ciebie. Zastanów się zatem, czy jesteś na to gotowy finansowo? I przede wszystkim – czy wpasowuje się to w Twoje własne plany kredytowe? Każda niespłacona rata będzie miała wpływ na Twoją historię kredytową. Negatywna historia kredytowa może przeszkodzić Ci w realizacji planów, ponieważ w BIK będziesz postrzegany jako nierzetelny płatnik.

Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, Twoja pozytywna historia kredytowa już wkrótce będzie widoczna w BIK, a szanse na kredyt znacznie wzrosną. Bądź ostrożny i zaradny finansowo, a banki na pewno to docenią. Powodzenia!