Z czym wiąże się karencja w spłacie i jak ją uzyskać?

Zachwianie płynności finansowej powoduje bardzo często problemy ze spłatą aktualnych zobowiązań. W konsekwencji może prowadzić to do bardzo wielu nieprzyjemnych okoliczności, takich jak, choćby windykacja. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomagają osobom z zadłużeniami przetrwać chwilowe trudności. Jednym z nich jest, choćby karencja w spłacie długów.

Jak uzyskać karencje?

Karencje nazywa się potocznie zwłoką w spłacie kredytu. Jednak nie jest to pojęcie tożsame z wakacjami kredytu, gdyż w tym przypadku należy jednak pewną część raty terminowo uiścić. Dotyczy ona obowiązku zapłaty odsetek konkretnej raty. Często nazywane jest to spłatą części kapitałowej raty. Można ją uzyskać niemal w każdym polskim banku w bardzo prosty sposób, a mianowicie przez złożenie wniosku przez kredytobiorcę. Czasem istnieje możliwość dokonania tego poprzez bankowość internetową. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być rozmowa z doradcą klienta w konkretnym banku. Wtedy otrzyma się dokładne informacje, co ma zawierać takowy wniosek i kiedy najlepiej go złożyć.

Konsekwencje karencji

W praktyce nie oznacza to, że można stosować ten sposób bezustannie. Przeciwnie, gdyż zazwyczaj bank pozwala na taki zabieg maksymalnie raz w roku i to przede wszystkim osobom, które dotychczas nie miały problemów z regulowaniem zobowiązań. Z kolei rata, którą mogliśmy w danym miesiącu nie zapłacić sprawia, że okres naszego zadłużenia może się wydłużyć. Innym skutkiem może być również tak zwana rekalkulacja rat, przez co kolejne raty wzrosną. Czasem bywa tak, że zdecydowanie się na późniejszą spłatę długów  wiąże się z pewną opłatą.

 

Należy dokładnie przemyśleć, czy karencja jest naprawdę potrzebna. Choć niewątpliwie jest ona lepszym rozwiązaniem, niż świadome unikanie odpowiedzialności kredytowej.