Wkład własny w kredycie hipotecznym – najważniejsze informacje

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych sposobów na realizację marzenia o własnym domu lub mieszkaniu. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zaciągnięcie powinniśmy wiedzieć nieco więcej, chociażby o wkładzie własnym. Jest to bowiem kwestia, która wciąż budzi wiele wątpliwości i pytań wśród kredytobiorców. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Co to jest wkład własny?

Wkład własny jest to ilość pieniędzy posiadanych przez kredytobiorców chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jego posiadanie to dla banku sygnał, że posiadamy dostateczną ilość pieniędzy by choć częściowo pokryć koszty zakupu mieszkania.

Czy jest obowiązkowy?

Niestety tak. Wkład własny przy staraniach o kredyt mieszkaniowy wymagany jest od 2014 roku. To wymóg jednej z rekomendacji wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecnie prawie niemożliwe jest więc zaciągnięcie kredytu bez posiadania własnych środków.

Ile powinien wynosić?

Do niedawna obowiązkowy wkład własny musiał wynosić co najmniej 10% wartości inwestycji. Co oznaczało, że kupując mieszkanie za 300 tysięcy musimy posiadać co najmniej 30 tysięcy złotych. Obecnie jednak zmieniło się to na niekorzyść kredytobiorców.  Od 1 stycznia 2016 roku wkład własny ma bowiem wynosić minimum 15 procent. Warto jednak mieć świadomość, że

zgodnie z przepisami klient bezwarunkowo musi mieć w gotówce 10 procent wartości kredytowanej nieruchomości, a resztę można ubezpieczyć.

 

Czy warto posiadać wyższy wkład własny?

 

Jeśli mamy taką możliwość posiadanie jak najwyższego wkładu własnego jest bardzo opłacalne. Sprawia to bowiem, że dla banku jesteśmy wiarygodniejszymi kredytobiorcami. Co więcej, dzięki temu możemy pożyczyć mniej pieniędzy lub zdecydować się na krótszy czas kredytowania co sprawia, że kredyt jest mniejszym obciążeniem.