Umowa przedwstępna i kredyt hipoteczny – o czym warto pamiętać?

Marzysz o własnym domu lub mieszkaniu? Chciałbyś wyprowadzić się od rodziców lub przestać wreszcie płacić za wynajem, ale nie masz wystarczających środków, aby kupić mieszkanie za gotówkę? Rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny. To dobre wyjście dla osób o stałych dochodach, ale pamiętajmy o tym, by przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jej zapisami, aby wiedzieć, na co się decydujemy.

Dlaczego kredyt hipoteczny jest dobrym sposobem na nabycie nieruchomości?

Dzisiaj w Polsce rzadko kogo stać na to, by kupić mieszkanie lub dom za gotówkę. Młodzi ludzie, chcący uniezależnić się od rodziców, założyć własne rodziny, najczęściej nie mają takich środków. Możliwości długookresowego wynajmu są w Polsce bardzo ograniczone. Wynajmowanie mieszkań od osób prywatnych jest uciążliwe – opłaty za to są wysokie, często oznacza to krótkie umowy i ryzyko, że szybko będziemy musieli się wyprowadzić. Ponadto po latach płacenia czynszu za wynajem nadal jesteśmy z niczym. Dlatego też, jeśli tylko mamy stałe dochody, które na to pozwalają, dobrym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny – pod zastaw nieruchomości. Dzięki temu spłacamy kredyt, będąc już w posiadaniu własnego mieszkania, bądź domu.

Na co uważać, biorąc kredyt hipoteczny?

Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny, dokładnie przemyślmy, czy będziemy mogli na pewno pozwolić sobie na jego spłatę w przyszłości. Bank, co prawda, sprawdza naszą zdolność kredytową, ale nie zna wszystkich okoliczności, które mogą wpłynąć na stan naszych finansów. Zastanówmy się dobrze, co na przykład w sytuacji, gdy stracimy pracę. Wiele banków w przeszłości kusiło kredytami w walutach obcych, jednak to rozwiązanie, jak pokazała sytuacja „frankowiczów” wiąże się z dużym ryzykiem. Zanim podpiszemy umowę, dokładnie ją przeczytajmy, upewnijmy się, że rozumiemy wszystkie jej zapisy. I pamiętajmy, że kredyt hipoteczny opłaca się jedynie wtedy, kiedy raty spłacamy w terminie – w przeciwnym razie będziemy musieli płacić wysokie odsetki.