Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Stabilna sytuacja zawodowa i satysfakcjonujące zarobki skłaniają Cię do kupna własnego mieszkania? Zastanawiasz się zatem, jaką masz zdolność kredytową? Dowiedz się, co zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach.

Porównaj oferty

Zanim pójdziesz do wybranego banku, sprawdź która oferta spełnia Twoje oczekiwania. Zastanów się, przynajmniej orientacyjnie, jaką kwotę chcesz pożyczyć. Przejrzyj ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań, aby mieć pewność, że pieniądze pożyczone z banku wystarczą na pokrycie kosztów inwestycji. Jeśli określiłeś wysokość kredytu i wybrałeś bank (najlepiej prowadzić rozmowy z przynajmniej dwoma bankami), dowiedz się, jaka jest Twoja zdolność kredytowa.

Bank oceni Twoją wiarygodność płatniczą

Zdolność kredytowa to nic innego jak oszacowanie Twojej wypłacalności. Bank chce sprawdzić, czy dasz radę oddać pieniądze, które pożyczysz oraz, o ile to możliwe, zmniejszyć ryzyko strat finansowych. Jednym z czynników, branych pod uwagę podczas starań o kredyt hipoteczny, jest Twoja historia kredytowa w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Oprócz niej bank sprawdzi także rodzaj umowy, na którą jesteś zatrudniony, wysokość Twoich zarobków, weźmie pod uwagę, ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym oraz ile wynoszą miesięczne wydatki na utrzymanie. Co istotne, podczas oceny możliwości finansowych klientów każda instytucja określa własne kryteria, dlatego warto prowadzić negocjacje z kilkoma bankami jednocześnie.

Zbuduj swoją wiarygodność płatniczą

Jeśli zastanawiasz się, jak wziąć kredyt hipoteczny bez obaw, czy bank pożyczy Ci pieniądze, zacznij świadomie budować swoją wiarygodność płatniczą. Najprostszym sposobem, aby w oczach banku stać się rzetelnym i godnym zaufania płatnikiem, jest regulowanie wszystkich zobowiązań finansowych w terminie. Zadbaj również o to, aby w Biurze Informacji Kredytowej i biurze informacji gospodarczej znalazły się pozytywne informacje na Twój temat. Dzięki temu zyskasz pewność w trakcie negocjacji i staniesz się bardziej wiarygodnym klientem.