Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa oznacza kwotę, jaką maksymalnie może pożyczyć w wybranym banku dana osoba. Jest ona określana na podstawie kilku czynników, dzięki czemu osoba wnioskująca o pożyczkę, ma szansę zwiększyć wysokość tejże zdolności, gdy uzna, że bank jest skłonny pożyczyć jej mniej niż potrzebuje.

Ile zarabiasz?

Główną kwestią mającą wpływa na wysokość zdolności kredytowej danej osoby jest wysokość jej zarobków miesięcznych. Jeszcze kilka lat temu uznawano, że za każdy 1000 złotych netto wynagrodzenia można pożyczyć w banku 100 tysięcy złotych, jednak obecnie ta kwota została obniżona i wnioskodawca może otrzymać do 70-80 procent tej sumy.

Z czego składa się wynagrodzenie?

Sama wysokość wynagrodzenia nie jest jednak jedynym wyznacznikiem wysokości zdolności kredytowej, jeśli chodzi o zarobki. Równie istotne są bowiem poszczególne składniki wynagrodzenia – może się bowiem okazać, że w przypadku osób, których wynagrodzenie składa się z niewysokiej podstawy i dużych prowizji bądź premii, zdolność kredytowa będzie niższa niż w przypadku osób, które zarabiają tyle samo, ale jedynie jako wynagrodzenie podstawowe.

Ile masz długów?

Obliczanie wysokości zdolności kredytowej opiera się również na sprawdzeniu wysokości aktualnego zadłużenia danej osoby. Im więcej ma ona zobowiązań, tym niższa jest jej zdolność kredytowa. Co ważne, jako zadłużenie liczone są również limity na kartach kredytowych, nawet jeżeli karty te są w całości spłacone.

 

Warto również pamiętać, że mniej pożyczą osoby, które są zobowiązane do comiesięcznego płacenia alimentów swoim dzieciom lub rodzicom, a także te osoby, które mają na utrzymaniu małoletnie dzieci nieposiadające własnych dochodów np. w postaci renty rodzinnej po zmarłym rodzicu.