5 najpopularniejszych błędów popełnianych przy zaciąganiu kredytów

Wybranie odpowiedniego kredytu nie jest łatwym zadaniem. Ukryte opłaty mogą zmylić niejednego, ale w konsekwencji mogą doprowadzić do sytuacji, że będziemy spłacać o wiele większy kredyt niż to na początku zakładaliśmy. Podejmując decyzję o wyborze kredytu nie można być pochopnym. Jakich błędów nie popełniać? O tym kilka słów poniżej…

1.Oprocentowanie to nie wszystko

Bardzo wielu klientów przy wyborze oferty kredytowej sugeruje się wyłącznie reklamowanym niskim oprocentowaniem. Należy pamiętać, że oprocentowanie nominalne wcale nie podaje pełnych informacji o całkowitych kosztach kredytu. Istnieją bowiem dodatkowe opłaty, gdzie kredytodawcy z powodzeniem ukrywają realne koszty kredytu. Wśród dodatkowych opłat mogą się znaleźć między innymi takie jak: prowizje i opłaty bankowe, dodatkowe ubezpieczenia od utraty pracy, czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie.

2.Szukanie tylko jednej oferty

Nie można opierać się wyłącznie na jednej ofercie kredytowej. W dzisiejszych czasach banki na różny sposób walczą o klienta, oferując bardzo zróżnicowane możliwości kredytowe. Dlatego też nie warto opierać się wyłącznie na jednej ofercie banku. Należy skonsultować się z kilkoma różnymi bankami i poznać ich realne propozycje. Jednak należy pamiętać o tym, by uzyskać dokładne informacje na temat realnej kwoty spłaty kredytu, by nie zostać oszukanym przez wyżej wspomniane opłaty dodatkowe i opłaty ukryte.

3.Dodatkowe opłaty

Bardzo często się zdarza, że dodatkowych opłat po prostu w żaden sposób nie można uniknąć. Jednak w każdym przypadku należy twardo negocjować z przedstawicielem banku. Opłaty takie możemy ponieść zarówno z góry, jak i spłacać je w kredycie. Jednak i w tym przypadku należy być bardzo ostrożnym. Spłacanie dodatkowych opłat w kredycie wiąże się z płaceniem odsetek od wyższej kwoty. Dlatego też jeżeli mamy taką możliwość, to dodatkowe opłaty płaćmy z góry.

4.Umowę zawsze należy czytać

Nie można zakładać, że wszystkiego dowiemy się od pracownika banku. Przedstawiciel bankowy powie nam tylko tyle ile musi i tyle ile chcemy od niego usłyszeć. W umowie znajdują się wszelkie ważne informacje na temat kosztów i opłat dodatkowych, rzeczywistej rocznej stopy procentowej oraz informacje o warunkach wcześniejszej spłaty kredytu. Pamiętajmy, że pracownik banku ma za zadanie nakłonić nas do oferty, dlatego nie powie nam wszystkiego!!!

5.Promocje, promocje…

Nie dajmy się nakłaniać na promocje typu pożyczką połączona z założeniem konta, karta kredytowa, niższa marża lub prowizja przy wykupieniu ubezpieczenia. Nie jest to żadna okazja, gdyż za te wszystkie produkty należy dodatkowo płacić.

 

Decyzję o wyborze określonej oferty kredytowej zawsze należy dobrze przemyśleć. Nie podejmujmy jej pochopnie, a przede wszystkim czytajmy umowę!!!