Zobowiązania, a należności – różnice – definicja pojęć

Coraz większa liczba naszych obywateli zastanawia się nad zaciąganiem kredytów na przeróżne cele. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ za pomocą takich środków finansowych można wybudować dom czy kupić wymarzony samochód. Z drugiej strony, ludzie rezygnują z takich planów, ponieważ przejmują się zobowiązaniami i należnościami – słowa te bowiem nie są tożsame.

Czym się różnią?

Chcąc dowiedzieć się, na czym należy różnica pomiędzy zobowiązaniami i należnościami, najlepszym jest zastanowienie się nad sytuacją zaciągnięcia pożyczki. Kredytobiorca bierze na siebie odpowiedzialność za płacenie regularnych rat kredytowych. Kwota, która zostaje przelana na konto kredytobiorcy jest oprocentowana – co miesiąc lub co kwartał, klient taki będzie musiał zapłacić nieco większy fragment kwoty, niż pożyczał. Jak więc się okazuje, nasz kredyt będzie zobowiązaniem. Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś zaciąga jakiekolwiek kredyty, a nie spłaca ich, to na danym koncie pojawia się brak należności.

 

Bądźmy odpowiedzialni za nasze zadłużenia

Jeśli więc otrzymujemy od banku, w którym mamy jakiekolwiek zadłużenia, pisma informujące o danych należnościach, najlepszym sposobem byłoby zastanowienie się nad rozłożeniem takich kwot na mniejsze raty lub poinformowanie banku o braku płynności finansowej w wyniku zaistniałej sytuacji finansowej. Bez wątpienia, pozostawione same sobie zobowiązania, mogłyby doprowadzić do rośnięcia znacznie wyższych odsetek. Trzeba także zastanowić się nad tym, czy nie dałoby się pożyczyć od znajomych czy bliskich pieniędzy, by spłacić w terminie należność bankowi czy innym instytucjom bankowych. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że nasi bliscy nie będą naliczali odsetek od każdego dnia zwłoki ze spłatą zadłużenia.