Zadłużenie Polek

Coraz więcej Polek spłaca długi. To w zasadzie jedno proste zdanie mówi bardzo wiele o sytuacji, w jakiej znajduje się coraz więcej kobiet. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że długi zaciągane są już nie tylko na duże i spektakularne inwestycje.

Początki zadłużenia

Według badań okazuje się, że początki zadłużania kobiet wiążą się z zakładaniem rodziny. Potrzebne są większe pieniądze, na mieszkanie, większe auto, wychowanie i utrzymanie dzieci. Kobiety muszą spajać domowy budżet i często pojawiające się luki w wydatkach uzupełniają za pomocą pożyczek, choć, według badań, ciągle stanowią mniejszą grupę zadłużonych niż mężczyźni.

Powody zadłużenia

Znacznie bardziej przerażające jest jednak to, jak wygląda ogólna sytuacja i na co coraz częściej Polki zaciągają długi. Mniej więcej do 24 roku życia Polki myślą o zakredytowaniu, czasem to też rzeczywiście robią, czasem nie. Jednak kobiety po czterdziestce już w zdecydowanej większości deklarują, że są w trakcie spłacania zobowiązań o różnym charakterze. Jest to jednoznaczne z tym, że prędzej czy później decyzja o zakredytowaniu staje się faktem. Jednakże, jeżeli dotyczy ona domu czy samochodu, jest jeszcze dość zrozumiała. Takie zakupy wiążą się z wysokimi kwotami i może być problem żeby je pozyskać bez kredytu. Jednak, coraz częściej Polki sięgają po kredyty na bieżące, codzienne wydatki, na zwykłe utrzymanie.

Widać z powyższych analiz, jak bardzo zmienia się sytuacja na rynku i w kraju. Coraz trudniej przeżyć z dnia na dzień, od pierwszego do pierwszego i stąd konieczność zaciągania długów. Jednakże, problem pojawia się wówczas, gdy długi trzeba zacząć spłacać nie zaniedbując jednocześnie regularnych opłat, z czym właśnie starają się poradzić sobie kobiety.