Windykacja czy sprzedaż długu?

Nieterminowe opłacanie faktur to zmora wielu przedsiębiorców. Ich skutki odczuwają szczególnie firmy z sektora MŚP, dla których zamrożone płatności stają się prostą drogą do utraty płynności finansowej. Aby odzyskać utracone pieniądze, często decydują się one albo na sprzedaż wierzytelności, albo na zatrudnienie profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Sprzedaż długu – dla tych, którym się spieszy

Sprzedaż wierzytelności to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na szybkim efekcie działań. Są dwa sposoby na dokonanie tego. Pierwszym z nich jest wystawienie długu na giełdzie wierzytelności (np. na Giełdzie Wierzytelności VERIF) i czekanie aż ktoś zainteresuje się opublikowanym ogłoszeniem.

Drugi sposób polega na odsprzedaniu wierzytelności firmie windykacyjnej. Warto jednak pamiętać, że firma ta może wypłacić nam jedynie część jej wartości. Wysokość tej kwoty będzie uzależniona od rodzaju długu i okresu jego przeterminowania. Niestety, czas działa w tym przypadku na naszą niekorzyść – im starszy będzie dług, tym mniej pieniędzy uda nam się odzyskać.

Należy również mieć na uwadze fakt, że nie każdy dług będzie tak samo atrakcyjny dla firm windykacyjnych. Te, o których wiadomo, że są niezwykle trudne do ściągnięcia, zazwyczaj nie znajdują nabywcy.

Windykacja – cierpliwość, która się opłaca

Usługi firm windykacyjnych kosztują, jednak polskie prawo wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, którzy mają problem z nieuczciwymi kontrahentami. Od niedawna jeśli skorzystali oni z usług profesjonalnej firmy ściągającej długi, nie muszą ponosić kosztów jej pracy. Prawnicy tych firm zazwyczaj odzyskują od dłużnika nie tylko zapisaną w umowie należność, ale również swoją prowizję. Windykacja pozwoli odzyskać cały dług, jednak wymaga czasu. Jej przebieg zależy też w dużej mierze od dobrej woli dłużnika. Właśnie z tego powodu nie wszyscy przedsiębiorcy decydują się na to rozwiązanie.

Na co warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z firmą windykacyjną? Przede wszystkim na sposób rozliczenia. Najbezpieczniejszym i chroniącym nasze interesy rozwiązaniem będzie właśnie prowizja naliczana od ściągniętego długu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której mimo braku efektów pracy takiej firmy, będziemy musieli ponieść koszty jej działań.