Ryzykowne inwestycje: sylwetka Bernarda Madoffa

Bernard Madoff jest Amerykaninem o żydowskim pochodzeniu, a jego dziadkowie pochodzili z Polski. Finansista stał się znany światu, za sprawą stworzonej przez siebie piramidy finansowej, wskutek której, aż 13,5 tysiąca osób i firm poniosło znaczne straty finansowe.

 

Inteligentny oszust

Madoff zarządzał funduszem hedgingowym, który zyskał bardzo silną pozycję na Wall Street. Mimo dużego sukcesu Madoffa, znawcy rynku odnosili się sceptycznie do jego działalności, sugerując nawet, że jego inwestycje to jawne oszustwo.

W 2008 roku, po informacjach o nadużyciach, Madoff został aresztowany przez FBI, a w 2009 roku skazany na 150 lat więzienia, za stworzenie piramidy finansowej.

 

Piramida strat

Klientami Madoffa były nie tylko osoby prywatne, ale też wielkie banki, takie jak Royal Bank of Scotland, Société Générale, BNP Paribas, inne firmy czy instytucje, a nawet aktorzy tacy jak John Malkovich i Kevin Bacon. Po aresztowaniu okazało się, że twórca piramidy przez 13 ostatnich lat działania firmy, zupełnie nie zajmował się inwestowaniem, a swoim klientom wypłacał środki z pieniędzy wpłaconych przez innych członków funduszu.

Co ciekawe, fundusz Madoffa zaliczał się do niezwykle elitarnych. Mogły do niego przystąpić osoby zaufane, posiadające rekomendację, które zainwestują minimum 10 milionów dolarów. Być może dlatego Madoffowi udało się oszukać tyle osób, uchodzących za mistrzów inwestowania.

 

Koniec działalności

Skutkiem inwestowania w biznes Madoffa, jest łączna suma strat szacowana na 35 miliardów dolarów. Okazuje się również, że przynajmniej 10 podmiotów straciło powyżej 1 miliarda. Zamiast wielkich zysków, po funduszu pozostały ogromne długi i rozczarowanie. Madoffowi zaś, mimo okazania skruchy, sąd nie złagodził kary.