Najbardziej zadłużone nacje świata

Niektóre państwa są tak zadłużone, że już dawno powinny zniknąć z mapy świata przejęte przez wierzycieli. Od roku 2000 kiedy to zaczęły wychodzić na jaw „bańki spekulacyjne”, wiele firm i banków, w tym banki narodowe poniosło duże straty finansowe, a to między innymi doprowadziło do dziur budżetowych i deficytów. Ma to też swoje odbicie w długach publicznych.

Najbardziej zadłużone nacje świata

O tym, że Grecja, Włochy, Japonia czy Hiszpania jako państwa mają bardzo duże długi wobec innych krajów, organizacji i UE, wiedzą wszyscy, ale wbrew pozorom to nie obywatele tych krajów mają najwyższe długi prywatnie.

Do najbardziej zadłużonych społeczeństw świata można zaliczyć (wg. długu prywatnego jako odsetku produktu krajowego brutto w 2012 r.):

– Irlandczyków 392,7 %

– Portugalczyków 326,3 %

– Hiszpanów 273 %

– Szwedów 270,7 %

– Duńczyków 258,9 %

– Holendrów 253,9 %

Skąd się wzięły ich długi?

Do wysokiego zadłużenia większości osób doprowadziło udzielenie im kredytów hipotecznych w wysokości, w jakiej te osoby nie miały zdolności kredytowej. Zawyżano kwoty udzielanych kredytów przez co nawet osoby zarabiające najniższe pensje mogły sobie pozwolić na zakup domu marzeń. W efekcie końcowym, kiedy zaczął się globalny kryzys osób tych nie było już stać na spłacanie kredytów i ich długi zaczęły rosnąć o odsetki za nieterminową spłatę. A osoby płacące w terminie również mają obecnie więcej do spłaty niż w dniu zawarcia umowy.

Kolejna przyczyna to życie ponad stan. Ten problem dotyka zwykle młodych osób, które chcą dorównać znajomym, żyć na poziomie jak koledzy z zagranicy czy po prostu chcą się pokazać. I w tym celu zaciągają kredyty na drogie ubrania, luksusowe zegarki i elektronikę. Gdy w końcu zaczynają spłacać znowu znajdzie się coś, co „muszą kupić” i w ten sposób kręcą się w pętli długów.