Lokata czy konto oszczędnościowe, co wybrać?

Każdy z nas szuka sposobu na inwestycje, które w bliższej lub w dalszej perspektywie przyniosą nam określone zyski. Do jednych z najbezpieczniejszych sposób na zainwestowanie nadwyżki finansowej w naszym portfelu należą lokaty oraz konta oszczędnościowe. Choć z pozoru bardzo sobie bliskie, to ich znaczne różnice w szczegółach sprawiają, że korzystanie z poszczególnego z tych środków jest dla jednych bardzo opłacalne, a dla drugich wręcz rujnujące.

Cechy poszczególnych rozwiązań

Lokata charakteryzuje się tym, że posiada określony czas, w jakim obowiązuje. Środki na niej zgromadzone nie są dostępne do wyjęcia przed upływem terminu, jaki został wymieniony w umowie (jeżeli chcemy zachować odsetki). Zdarzają się niekiedy lokaty bezterminowe jednak zdecydowaną większość stanowią te, które posiadają swoją datę ważności. Kolejnym wyznacznikiem lokat jest to, że ich oprocentowanie pozostaje stałe przez cały okres lokowania pieniędzy.

Z kolei konto oszczędnościowe pozwala nam w większym stopniu operować uzbieranymi przez nas środkami. Możemy dość swobodnie wypłacać i wpłacać środki na nasze konto oszczędnościowe, co jest na pewno bardziej opłacalne dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem i pragną odkładać pieniądze z comiesięcznych zarobków.

Co wybrać?

Lokata to rozwiązanie dla tych, którzy chcą jednorazowo ulokować większą sumę pieniędzy i są pewni, co do tego, że nie będą one im potrzebne w najbliższym czasie. Z kolei konto oszczędnościowe to idealny wybór dla osób oszczędzających regularnie. Jednak przed skorzystaniem z oferty odnośnie danego konta, koniecznie dowiedzmy się czy przy wypłacaniu częstszym niż raz w miesiącu opłaty nie sprawią, że tak naprawdę nie dostaniemy odsetek.