Kredyt na wakacje, dobry pomysł czy początek długów?

Wyjazdy wakacyjne to zawsze duże obciążenie budżetu domowego. Nie wszyscy posiadają odpowiednią ilość oszczędności, by móc sfinansować taką podróż. Poszukiwane są oferty ze zniżkami, mające możliwość obniżenia kosztów poprzez dojazd własnym środkiem transportu, propozycje last minut, lub ewentualność spłacania w ratach kosztów wyjazdu.

Sposobów na pokrycie kosztów wyjazdu wakacyjnego jest kilka, jednak ani jeden nie zalicza się do zbytnio korzystnych.

Kredyt w banku na opłacenie wyjazdu

Jednym z rozwiązań może być pożyczka w banku, najbardziej korzystnym jest kredyt gotówkowy, choć jak wynika z obserwacji, jest on najwyżej oprocentowany. Średnie oprocentowanie kredytu gotówkowego to około 13,6 procenta (rocznie), jednak należy doliczyć do tego wszystkie dodatkowe opłaty, a wtedy jego rzeczywiste oprocentowanie wyniesie nawet 20,3 procenta.

Drugim rozwiązaniem może być otwarcie przy koncie osobistym kredytu odnawialnego i ta propozycje jest nieco tańsza od kredytu gotówkowego. Oprocentowanie linii kredytowej to około 10.9 procenta w skali roku. Jednak i w tym przypadku należy spodziewać się z naliczeniem  prowizji, która średnio wynosi od 2 do 3 procent.

Trzecim rozwiązaniem może być zapłata kartą kredytową. Banki nie pobierają żadnych opłat, gdy w określonym terminie zwrócimy kwotę, którą pożyczyliśmy na opłacenie wyjazdu wakacyjnego.

Wakacyjny wyjazd  na raty

Biura podróży, zabiegając o klientów, wprowadzają nierzadko oferty z możliwością ratalnego wykupu wyjazdu. Należy dobrze zapoznać się z taką propozycją, gdyż jak wynika z obliczeń, okazują się one droższe nawet od kredytu gotówkowego. Biura podróży w wyjątkowych przypadkach proponują oferty z ratą zero procent. Są to wyjątki, lecz i tu należy uważać,  biura często doliczają koszty w postaci ubezpieczenia, a więc wcale nie jest to rozwiązanie całkowicie darmowe.

Aby wyjazd na wymarzone wakacje nie wciągnął w długi, jeśli nie mamy oszczędności, lepiej pomyśleć o umiarkowanych wydatkach związanych z wypoczynkiem.