Jak zacząć kontrolować swój domowy budżet?

Nadzór nad zobowiązaniami finansowymi jest kluczem do oszczędzania. Wielu z nas kojarzy się on ze skrupulatnym zapisywaniem wydatków na kartce. Istnieją jednak skuteczniejsze sposoby na zarządzanie domowym budżetem. Jakie?

 

Niezależnie od tego, jaką metodę spisywania wydatków wybierzesz, pamiętaj, by za każdym razem, kiedy coś kupujesz, zabrać rachunek lub inny dowód wpłaty. To porada, którą powinien każdy powinien sobie wziąć do serca, szczególnie ci, którzy chcą się dowiedzieć, jak wyjść z zadłużenia. Często to przecież brak kontroli nad wydatkami staje się powodem popadania w kłopoty finansowe. Co należy zrobić dalej?

Wybór narzędzia

Jeśli zebrałeś już rachunki z jakiegoś okresu, teraz wybierz, gdzie chcesz je zapisywać. Najstarszą i powszechnie znaną metodą jest oczywiście zeszyt, ale specjalnie stworzone w tym celu aplikacje, a nawet zwykły arkusz w Excelu, znacznie lepiej sprawdzą się przy kontroli domowych finansów. Przede wszystkim, pomogą Ci podzielić je na kategorie i dokładnie obliczyć, ile pieniędzy zostało wydanych. Dzięki temu dowiesz się między innymi, na co najczęściej je przeznaczasz.

Kategoryzacja

Jeśli będziesz regularnie spisywał wszystkie sumy, szybko dowiesz się na przykład, ile miesięcznie wydajesz na rozwój zainteresowań albo jak dużo pieniędzy pochłaniają wydatki na komunikację miejską. Wiedza o tym, ile funduszy w danym okresie przeznaczyłeś na określoną kategorię rzeczy, pomoże Ci zaplanować budżet na kolejny miesiąc. Skup się na tych kategoriach wydatków, które kosztują Cię najwięcej i to od nich zaczynaj redukcję kosztów. Okazuje się, że koszty związane z samochodem są zbyt wysokie? Zastanów się, z czego to wynika i postaraj się znaleźć tańsze rozwiązania.

Wpływ emocji na decyzje

Zwróć uwagę na to, gdzie najczęściej robisz zakupy i porównaj je z kategoriami. Nierzadko okazuje się, że kupując rzeczy związane z przyjemnościami, częściej korzysta się ze sklepów stacjonarnych niż internetowych. Może to oznaczać, że te wydatki wynikają z emocji, bo zdarzają się zwykle wtedy, gdy produkt masz przed oczami. Dzięki dokładnej analizie wydatków, będziesz wiedział na co uważać podczas zakupów i w ten sposób zaoszczędzisz.

Kontrola wydatków powinna odbywać się regularnie, dlatego pamiętaj o tym, by systematycznie spisywać rachunki. Gwarantujemy, że pomoże Ci to lepiej zaplanować swój budżet!