Jak uwolnić środki na spłatę zobowiązań?

Podjąłeś ważną decyzję – chcesz spłacić wszystkie nieuregulowane dotąd zobowiązania. To krok w kierunku życia bez widma piętrzących się odsetek i wizyty komornika. Aby przyspieszyć ten proces, pomyśl, w jaki sposób zwiększyć ilość środków przeznaczanych co miesiąc na spłatę zobowiązań. Oto kilka kreatywnych pomysłów na zdobycie dodatkowej gotówki.

Nieważne, co zmotywowało Cię do zajęcia się tym tematem – noworoczne postanowienie, namowy bliskich czy list od firmy obsługującej wierzytelności jak Kruk. Spłata długów pozwoli Ci niebawem odzyskać płynność finansową i co ważniejsze – również spokój ducha. Aby przebiegała jak najsprawniej, warto poszukać dodatkowych oszczędności lub sposobów na podniesienie swoich przychodów. Poniżej kilka naszych propozycji.

Zastosuj metodę małych (i większych) poświęceń

Twój ostateczny cel – życie bez długu, warte jest prawdziwych wyrzeczeń. Zastanów się więc, z których przyjemności jesteś w stanie zrezygnować. Produkty codziennego użytku wymień na ich tańsze zamienniki, zawieś karnet na siłownię i zamiast tego ćwicz w domu. Okres spłaty długu to czas, w którym warto ograniczyć wyjścia do kina czy posiłki na mieście. Zmiana przyzwyczajeń w ostatecznym rozrachunku pozwoli zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych.

Znajdź dodatkową pracę

Praca po godzinach nie jest zapewne Twoim marzeniem, jednak dzięki niej uda Ci się zwiększyć ilość gotówki przeznaczanej co miesiąc na spłatę zobowiązań. Profesje, które idealnie sprawdzają się w roli prac dorywczych to na przykład tajemniczy klient czy ankieter. Jeśli masz „ścisłe” wykształcenie, możesz także pomyśleć o dawaniu korepetycji z matematyki, fizyki czy chemii. Za godzinę tłumaczenia zadań uczniowi gimnazjum czy szkoły podstawowej możesz dostać nawet 30 złotych.

Sprzedaj niepotrzebne przedmioty

Serwisy akcyjne i z ogłoszeniami lokalnymi pełne są ofert sprzedaży używanych sprzętów czy mebli. Zastanów się, czy w Twoim domu nie ma przedmiotów, które można by sprzedać poprzez tego typu strony. Nawet kilkuletnia kanapa w dobrym stanie czy łóżeczko dla dziecka mogą przynieść zastrzyk gotówki dla Twojego domowego budżetu. Popularnym towarem na tego typu serwisach są również używane sprzęty gospodarstwa domowego.

 

Szukasz jeszcze innych pomysłów? Wiele porad historii dotyczących wychodzenia z dołka finansowego znajdziesz na stronie naszedlugi.pl. Dowiesz się z niej między innymi, jak oszczędzać, by nie rezygnować z marzeń i jak skutecznie zarządzać domowym budżetem.