Jak odzyskać swoje długi?

Odzyskiwanie długów niekiedy jest cięższe niż ich spłata. Warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z poradami jak skutecznie odzyskać swoje długi.

Jak szybko odzyskać swoje długi?

Niezwłocznie po utracie kontaktu z dłużnikiem lub kilkukrotnym odraczaniem spłaty zadłużenia warto wysłać listownie przed sądowne wezwanie do spłaty zadłużenia. Niemal w 30% taki zwykły list sprawia, że dłużnik zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i mobilizuje się, aby spłacić dług.

W przypadku jednak, gdy przed sądowne wezwanie do spłaty zadłużenia nie przynosi żadnego skutku, warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej. Postarają się oni doprowadzić do porozumienia w ramach, którego dłużnik zobowiąże się do na przykład ratalnej spłaty zadłużenia, a wierzyciel odzyska w końcu swoje pieniądze. Jest to ostatni moment na pozytywne zakończenie sporu, ponieważ następnie sprawa trafia do sądu.

Po braku efektów działań windykacyjnych składamy do sądu wniosek o nadanie tytułu wykonawczego, a co za tym idzie o możliwość skierowania sprawy do komornika sądowego. Jest to osoba, której celem będzie ściągnięcie z dłużnika długu.

W jaki sposób działa komornik?

Komornik z racji zdecydowanie większych uprawnień jest w stanie dość szybko ściągnąć dług. Komornik może nie tylko zajmować pensję, emeryturę, rentę, ale również zajmować nieruchomości i ruchomości dłużnika, a także jest to wymagane w celu zaspokojenia wierzyciela licytować jego cały majątek, od mieszkania przez samochód po lodówkę włącznie. Nadanie sprawie tytułu wykonawczego i przejęcie sprawy przez komornika najczęściej szybko skutkuje wyegzekwowaniem należnej sumy dla wierzyciela. Warto jednak z punktu widzenia dłużnika wcześniej zakończyć spór.