Jak obliczyć koszt kredytu?

Często zdarza się, że pożyczkobiorcy zapominają, że obliczenie kosztu kredytu nie opiera się jedynie na pomnożeniu kosztu pojedynczej raty przez miesiące okresu pożyczkowania. Jest kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać, dokonując takich obliczeń.


Co wchodzi w skład kredytu?


Aby dowiedzieć się, ile ostatecznie będzie kosztowała pożyczka, należy wiedzieć, co składa się na całkowite koszty. Po pierwsze, każdy bank bądź firma, która zajmuje się udzielaniem pożyczek, narzuca pewną marżę. Kolejną kwestią jest prowizja dla banku. Trzeba także pamiętać o kosztach obsługi, jakie wiąże ze sobą pożyczka czy kredyt, jak również koszty związane z ubezpieczeniem kredytu. Wszystkie wymienione elementy składają się na ostateczny koszt pożyczki i jak widać, nie jest ich wcale mało.Jak obliczamy koszt kredytu?


Przede wszystkim decydując się na wzięcie pożyczki należy sprawdzić zapis w umowie, który mówi o ratach. Istnieje możliwość spłacania w ratach równych, jak również w ratach malejących. Niektóre banki zezwalają swoim klientom na samodzielne zdecydowanie, jaka forma spłacania rat bardziej nam odpowiada, wówczas obliczenie całkowitych kosztów pożyczki przy użyciu obu metod pozwoli na ocenienie, która z nich będzie droższa. Zazwyczaj okazuje się, że w przypadku kredytu bankowego, malejące raty są dla pożyczkobiorcy korzystniejszym rozwiązaniem.

Obliczanie kosztów pożyczki w przypadku rat malejących bywa zadaniem żmudnym i problematycznym, jednak jest to przysłowiowa gra warta świeczki. Ponadto obecnie mamy wiele narzędzi, które ułatwiają to zadanie, jak chociażby Excel, ale również internetowe kalkulatory. Oczywiście, obliczenie kosztów kredytu w przypadku stałych rat jest znacznie mniej czasochłonne. Niezależnie od metody, warto poświęcić swój czas na obliczenie realnych kosztów.