Jak działają parabanki?

Wiele osób boryka się z kłopotami finansowymi.  Mają oni coraz większe długi a nie mogą już liczyć na kredyt w banku.  W takiej sytuacji łatwo jest się skusić na ofertę tzw. parabanku.

 

Pożyczki na każdym rogu

Tego typu podmioty można szybko rozpoznać. Udzielają one pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Ponadto nie wymagają też zabezpieczenia. Nie weryfikują również klienta w BIK. Można by więc pomyśleć – idealna pożyczka. Jednak idealna pożyczka może zamienić się w koszmar.

 

Definicja

Czym tak właściwie są parabanki? Ogólnie nazwa tych instytucji funkcjonuje głównie w języku potocznym. Jednak na ten temat swoje stanowisko przestawił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zgodnie z jego raportem, za parabanki należy uznać wszystkie firmy, które udzielają kredytów i pożyczek konsumenckich, a nie są bankami albo Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Pożyczkowymi (SKOK).

 

Działalność

Parabanki mogą działać w formie różnych spółek lub też być prowadzone jako działalność gospodarczą osoby fizycznej. Jest to zgodne z prawem, gdyż działają na podstawie przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej, a pożyczek i kredytów udzielają w oparciu o własne środki finansowe.

 

Krótki okres, duże odsetki

Co do zasady, parabanki popisują umowy kredytowe na krótki okres. Same odsetki nie są aż takim problemem. Przerażają natomiast opłaty związane z pożyczką. Często zdarza się, że koszty te dorównują albo nawet przewyższają kwotę, którą pożyczono. Co istotne, parabanki zazwyczaj pobierają tzw. opłatę przygotowawczą. Nie podlega ona zwrotowi w przypadku, gdy parabank odmówi udzielenia pożyczki.

 

Chroń oszczędności

Ponadto, tego typu instytucje przyjmują również depozyty. Proponują wyższe oprocentowanie niż oferują banki, jednak lepiej nie powierzać im swoich oszczędności. Środki finansowe ulokowane w parabankach nie zostały objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusze te nie są też pod opieką Komisji Nadzoru Finansowego. Parabank może okazać się niewypłacalny, a wtedy odzyskanie gotówki może być bardzo trudne.