Czym jest dług w kruku i jak z niego wyjść?

Masz dług w kruku?

Słyszałeś już takie hasło? Co zrobić w przypadku posiadania długów w największej firmie windykacyjnej w Polsce? Jak sobie poradzić z firmą windykacyjną i jak wyjść z długów? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Co właściwie oznacza posiadanie długów w firmie windykacyjnej? Oznacza to, że twój dług albo został sprzedany firmie windykacyjnej, albo inna firma np. spółdzielnia mieszkaniowa zleciła firmie windykacyjnej ściągnięcie twoich długów.

No dobrze, to co teraz zrobi firma windykacyjna? Windykatorzy będą próbowali się z Tobą skontaktować – telefonicznie, listownie lub zapukają do twych drzwi i będą chcieli ustalić z Tobą, jak masz zamiar spłacić swój dług. Co wtedy robić? – najlepiej próbować się dogadać i ustalić taką wysokość raty, która pozwoli Tobie spłacić zadłużenie i usatysfakcjonuje firmę windykacyjną. Może to być trudne, ale staraj się negocjować.

No dobrze, ale jak masz sobie poradzić z długami, jak z nich wyjść?

Możesz spróbować kilku możliwości. Jeśli masz kilka kredytów lub kilka chwilówek, to możesz spróbować ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Będziesz wtedy płacił jedną niższą ratę, a jednocześnie spłacał wszystkie wierzytelności. Okres spłaty się wydłuży, ale Ty będziesz mógł spokojnie wygospodarować pieniądze na spłatę długów.

Wolisz inne rozwiązanie? Może dodatkowa praca będzie wyjściem z sytuacji? Możesz gdzieś dorabiać, dzięki temu będziesz miał więcej pieniędzy na spłatę długów, jednak oczywiście będziesz miał także mniej czasu dla siebie i dla rodziny. Podobnym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę na przykład na sezonowe zbiory. W pracy można wziąć bezpłatny urlop, a praca za granicą przyniesie dodatkowy duży dochód w danym miesiącu, ponieważ przelicznik w stosunku do złotego nadal jest wysoki.

Jakie masz jeszcze inne możliwości na wyjście z długów? Jeśli właścicielem długu nie jest firma windykacyjna tylko np. spółdzielnia mieszkaniowa lub bank, możesz się zwrócić do tych firm z prośbą o chwilowe zawieszenie spłaty zadłużenia lub na rozłożenie długu na mniejsze raty, które będą dla Ciebie możliwe do spłaty.

Co jeszcze możesz zrobić? Oczywiście możesz próbować spłacić swój dług biorąc chwilówkę lub pożyczkę prywatną. Pamiętaj jednak, że te kolejne zobowiązania również będziesz musiał spłacić. Łatwo więc w takim przypadku wpaść w spiralę zadłużenia. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję spłaty zadłużenia, nie możesz również zapomnieć o dokładnym czytaniu umów. Często gdy nie spłacisz zadłużenia w terminie, odsetki znacznie wzrastają, więc będziesz musiał oddać znacznie więcej niż pożyczyłeś. Pamiętaj – nie da się wyjść z długu za pomocą innego długu.

Kolejnym rozwiązaniem jest ograniczenie wydatków. Nie jest to wcale takie proste, ponieważ człowiek przyzwyczaja się do pewnego standardu życia. Jednak jeśli rzeczywiście chcesz spłacić długi, to postaraj się zacisnąć pasa. Może obejdziesz się w tym roku bez wakacji, syn nie dostanie nowej komórki i nie pojedzie na wycieczkę klasową. Dużo można także zaoszczędzić na ubraniach i żywności. Zacznij robić rozpiskę wydatków, planuj wcześniej zakupy spożywcze, sprawdź na co wydajesz najwięcej pieniędzy i zastanów się jak możesz to ograniczyć albo jakim innym tańszym produktem to zastąpić. Bez ścisłej dyscypliny wydatków rodziny nie dasz sobie rady, ale na pewno warto oszczędzać na wydatkach i wiedzieć co pochłania najwięcej kosztów.

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się o kilku sposobach na wyjście z długów, a co jeśli nie wprowadzisz ich w życie? Jeśli będziesz unikał kontaktu z windykatorem, to pamiętaj o konsekwencjach! W przypadku braku kontaktu i chęci porozumienia się z firmą windykacyjną, skieruje ona twoją sprawę do sądu. Jeśli uzyska wyrok sądu, to twoje długi będą skierowane do egzekucji komorniczej – wtedy to komornik, będzie ściągał twoje długi i to on będzie mógł zająć połowę twojej pensji. Ponadto twoje dane zostaną zapewne wysłane do rejestru dłużników. Będziesz tam w bazie danych widniał jako dłużnik, co utrudni Ci wzięcie kredytów, pożyczek, a nawet telewizora na raty. Twój dług zostanie również powiększony o koszty egzekucji, więc będzie jeszcze większy.

Warto więc przemyśleć swoją sytuację i podjąć odpowiednie kroki, aby pozbyć się długów. Mam nadzieję, że artykuł był pomocny i już wiesz, jak możesz sobie pomóc w takiej sytuacji.