Chce wziąć kredyt a jestem na liście dłużników. Co teraz?

Chcę wziąć kredyt, ale jestem na liście dłużników. Co mam zrobić? To pytanie zadaje sobie część osób, które ze swojej winy, bądź też nie, znalazły się w pewnym momencie na liście osób zadłużonych.

Lista dłużników

W Polsce nasze dane jako dłużników mogą znajdować się w trzech miejscach. Pierwszym z nich jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W jego bazie znajdziemy informacje na temat udzielonych kredytów oraz pożyczek. Inną instytucją zbierającą dane osób, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących płatności jest Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). Zawiera ona dane o zadłużeniach wszelkiego typu. Udostępnia innym podmiotom gospodarczym informacje o nieuregulowanych rachunkach, niezapłaconych fakturach. W bazach Biura Informacji Gospodarczej możemy się znaleźć mając minimum dwieście złotych zadłużenia i gdy od czasu tego zadłużenia minęło sześćdziesiąt dni. W przypadku przedsiębiorstw minimalna kwota wynosi pięćset złotych. Innym podmiotem zbierającym dane o dłużnikach jest Rejestr Bankowy. W jego bazie znajdują się zadłużeni klienci banków.

Co robić gdy jesteśmy na liście dłużników?

Jeżeli rzeczywiście mamy jakieś nieuregulowane zobowiązania powinniśmy je jak najszybciej spłacić. Jeżeli wszystkie długi zostały już spłacone powinniśmy złożyć wniosek o wykreślenie nas z listy dłużników. Zdarzają się także sytuacje, kiedy nasze dane znajdują się w rejestrze wskutek pomyłki człowieka lub systemu. Jeżeli zdarzy się taki incydent, instytucja, która wpisała nas na listę jest zobowiązana w jak najszybszym czasie usunąć z niej informacje o nas.

Jeżeli planujemy wziąć kredyt musimy zadbać o to, żeby jak najszybciej usunięto nasze dane z listy zadłużonych. Inaczej mamy małe szanse, że zostanie nam udzielona pożyczka.