Pięć rzeczy, których nie wiedziałeś o BIG

Czy wiesz, czym jest BIG? To biuro informacji gospodarczej, które zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i przekazywaniem informacji gospodarczych o rzetelnych płatnikach i dłużnikach. W Polsce istnieją cztery takie biura (jednym z nich jest Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A). Co jeszcze powinieneś wiedzieć o BIG? Przedstawiamy Ci pięć najważniejszych kwestii.

1. Możesz budować pozytywną historię płatniczą

Pozytywna historia płatnicza to inaczej potwierdzenie terminowego regulowania należności. Dzięki informacji pozytywnej o swoich terminowo regulowanych zobowiązaniach możesz sukcesywnie budować opinię rzetelnego płatnika w oczach usługodawców lub kontrahentów. Jest to szczególnie pomocne, gdy starasz się o kredyt lub chcesz kupić coś na raty. Jak otrzymać taki wpis pozytywny do BIG?

  • Wpis może zainicjować usługodawca czy firma, wobec której regulujesz terminowo swoje zobowiązania, ale wymagana jest Twoja zgoda na jego wpisanie do BIG.
  • Sam możesz złożyć u swojego usługodawcy czy firmy, z którą współpracujesz, wniosek o dopisanie informacji pozytywnej.

Zgodnie z regulacjami Ustawy z dnia 9. kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530 ze zm.), aby przedsiębiorca mógł dopisać informację pozytywną do BIG musi spełnić kilka warunków:

  • Musi mieć podpisaną umowę z biurem informacji gospodarczej.
  • Jeśli klient złożył wniosek o dopisanie informacji pozytywnej na jego temat u swojego usługodawcy, ma on obowiązek zrobić to w ciągu 14 dni od momentu wpłynięcia wniosku.
  • Jeśli przedsiębiorca sam wyszedł z inicjatywą wpisania informacji pozytywnej o swoim kliencie, musi najpierw zapytać go o zgodę. Przy czym powinien też pamiętać o tym, że wpisu może dokonać w terminie do 14 dni od momentu spłaty zobowiązania przez klienta.
  • Co równie ważne, przedsiębiorca może dopisać informację pozytywną o kliencie, kiedy ten spłaca swoje rachunki, abonament, raty i inne zobowiązania finansowe terminowo lub z opóźnieniem nieprzekraczającym 59 dni.
  • Informację pozytywną można dopisać wówczas, gdy od chwili spłacenia danego rachunku, abonamentu, raty kredytu lub innego zobowiązania nie minęło więcej niż 12 miesięcy.

2. Możesz sprawdzić samego siebie

Jeśli zdarzyło Ci się zwlekać z zapłatą za któreś zobowiązanie, powinieneś liczyć się z zagrożeniem, że Twoje nazwisko może widnieć w biurze informacji gospodarczej. Nie jest to dla Ciebie sytuacja korzystna, bo wpis negatywny może skutkować brakiem zgody na kredyt lub odmową zakupu na raty. Jeśli więc podejrzewasz, że możesz mieć udokumentowaną negatywną historię płatniczą, koniecznie sprawdź się w BIG.

3. Możesz zweryfikować firmę

Wybierasz się na wakacje z biurem podróży? A może planujesz większe zakupy w sklepie internetowym? Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług danej firmy, sprawdź jej historię płatniczą w biurze informacji gospodarczej, np. w Rejestrze Dłużników EIF BIG S.A. BIG. W ten sposób masz możliwość zabezpieczenia się przed ewentualnymi oszustwami.

4. Możesz wpisać dłużnika

Nikt nie lubi dochodzić swoich długów, jest to proces żmudny i nieprzyjemny. Zwłaszcza, gdy nasz dłużnik unika kontaktu lub wprost odmawia uregulowania płatności. BIG daje Ci jednak możliwość zmotywowania takiego nierzetelnego płatnika – możesz go po prostu wpisać do rejestru długów. Dzięki temu utrudnisz mu zaciągnięcie kolejnych zobowiązań i być może, w końcu odzyskasz swoje zaległe należności.

5. Możesz włączyć swój Automonitoring

Automonitoring to sposób na kontrolę swojej historii płatniczej w rejestrze dłużników. Taką opcję daje m.in. Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. – jedno z czterech działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Z okazji Dnia bez Długów, organizowanego przez Grupę Kapitałową KRUK, można skorzystać z „oferty specjalnej” i uruchomić usługę Automonitoringu w promocyjnej cenie – 4,99 zł aż na 12 miesięcy. Dzięki temu będziesz mieć stały dostęp do swojej historii płatniczej.