Jak zweryfikować uczciwość kontrahenta?

Współpraca biznesowa zawsze niesie za sobą pewne ryzyko, także finansowe. Mimo dość dobrej sytuacji gospodarczej kraju, wielu przedsiębiorców przyznaje, że wciąż trafia na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań w wyznaczonym terminie. Jakie kroki warto podjąć przed podpisaniem umowy, aby nie wpaść w kłopoty?

W Internecie nic nie ginie…

Pierwsza rzecz, o której powinien pamiętać każdy przedsiębiorca, to sprawdzenie wiarygodności kontrahenta. Weryfikację można zacząć od upewnienia się, czy firma rzeczywiście istnieje – na przykład zadzwonić na podany na stronie internetowej numer telefonu i przekonać się, czy po drugiej stronie naprawdę odezwie się prezes, asystentka lub przedstawiciel handlowy.

W myśl polskiego prawa wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą muszą posiadać NIP i numer identyfikacyjny REGON. Jeśli znamy te dane przedsiębiorstwa, możemy potwierdzić ich autentyczność m.in. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dodatkowo, na stronie WWW firmy warto również poszukać certyfikatów poświadczających jakość usług i rzetelność danego przedsiębiorstwa. Dobrym pomysłem okaże się również przejrzenie branżowych blogów i forów dyskusyjnych. Oszukani partnerzy biznesowi często opisują swoje historie i nieprzyjemne doświadczenia ku przestrodze innych. Duża ilość niepochlebnych komentarzy to jasny sygnał, że dana firma nie jest godna naszego zaufania.

Zweryfikuj swoje informacje

Sprawdzonych i rzetelnych informacji na temat spółek – zadłużonych, jak i tych regularnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań – warto szukać w rejestrach prowadzonych przez biura informacji gospodarczej (w skrócie BIG). Skorzystanie z ich baz jest odpłatne, jednak pomaga szybko i efektywnie zweryfikować wypłacalność konkretnej firmy. Rejestr wierzytelności to w pełni wiarygodne źródło informacji, a sama procedura dodawania firm i osób prywatnych jest skodyfikowana przez przepisy polskiego prawa. Rozwiązania i narzędzia oferowane przez tego typu instytucje niewątpliwie zwiększają bezpieczeństwo zawierania umów oraz efektywnie wspomagają proces odzyskiwania należności.